Prostě klobouky

Klobouk – co je co?

Klobouk představuje specifickou pokrývku hlavy, která slouží podobně jako čepice. Klobouk však není čepice, je proti čepici propracovanější. Zatímco čepice se těžko rozdělí na několik částí, typický klobouk charakterizuje několik stěžejních částí.

Jaké části má klobouk? Co je co?

Koruna klobouku

Část klobouku, která sedí na hlavě, se nazývá koruna (anglicky crown). Často je v přední části po stranách promáčknutá.

Obr.: Klobouk s promáčknutou korunou (a sníženým dýnkem)

Béžový slamák s páskem Oviedo
Béžový slamák s páskem Oviedo

Střecha klobouku

Horní část klobouku se nazývá střecha (anglicky crown). Může se směrem nahoru zužovat, být rovná, anebo se rozšiřovat. Úplně nahoře ji kryje tzv. dýnko, které může být úplně vypouklé nahoru, ploché, někdy až snížené.

Obr.: Klobouk s vypouklým dýnkem

Dámský klobouk Almeria, modrý
Dámský klobouk Almeria, modrý

Krempa klobouku

Spodní okraj klobouku, který lemuje po celém obvodu korunu klobouku jako okruží, se nazývá krempa (anglicky brim). Krempa může být zcela plochá, zvlněná nebo ohnutá (paspulovaná).

Krempa může mít různou šířku, zejména u dámských klobouků bývá nezřídka velmi široká – viz obrázek níže. Na druhé straně může krempa klobouku ojediněle zcela chybět, aby ji nahradil pouze čelní štítek.

Obr.: Klobouk s širokou krempou

Bílý slamák s korálky

Obr.: Klobouk s úzkou krempou

Světlý slamák s kotvou

Stuha, mašle, tkanička apod.

Klobouk má i svoji ozdobnou část. Mezi korunou a spodní krempou často zdobí klobouk stuha. Může jít o stuhu s mašlí, ale také nějakou kovovou ozdobou, kořalkami, ptačím pírkem apod.  Klobouk můžou zdobit i umělé květiny nebo ovoce. Klasickou stuhu může nahrazovat i tenká stužka, provázek, tkanička aj.

Obr.: Klobouk zdobený tkaničkou s mašlí vzadu

Letní klobouk černobílý
Letní klobouk s mašlí

Klobouk zevnitř

Z vnitřní strany může klobouk krýt podšívka, najdeme ji především u zateplených, podzimních a zimních klobouků. Většina letních klobouků je bez podšívky, na místě krempy však zevnitř najdeme praktický potní pásek.

Líbí se? Nenech si to pro sebe!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *